Z histórie DHZ Rudinka

DHZ Rudinka v roku 1957V rokoch 1939 – 1945 v okrese Kysucké Nové Mesto bol založený iba jediný hasičský zbor, a to v Rudinke. Podľa dokladu OHJ Kysucké Nové Mesto z 3. marca 1944, mali v Malej Rudine – dnešná Rudinka založiť jedno hasičské družstvo.

„Veliteľom bol ustanovený pán Garbierik ako spoločný veliteľ Rudiny a Rudinky. Všetky písomnosti z OHJ bude dostávať aj brat Rudolf Ošipaník, samostatne pre svoje družstvo. Ono bude vystupovať ako samostatný zbor ako pri cvičení v obci , tak aj iných policajne – požiarnych predpisov, iba pri okresných oslavách a nástupoch bude dopĺňať zbor z Veľkej Rudiny“.

DHZ Rudinka v roku 1972Toľko sa píše v liste OHJ Kysucké Nové Mesto č. j . 58/1944 o založení tohto zboru, ktorý OHJ napísala na vedomie podľa listu zo Slovenského hasičského zväzu v Bratislave zo dňa 3.3.1944 pod č. j. 625, ktorý súhlasí so založením v takejto podobe.


Úspechy

Úspechy DHZ RudinkaViac krát víťazi súťaže v hasičskom športe O Pohár Dolných Kysúc. V roku 2003 družstvo z Rudinky opäť vyhralo okresnú súťaž a postúpilo na krajskú súťaž  v Turanoch kde sa podaril historický úspech v podobe druhého miesta. Hasičské družstvo sa už od roku 2006 pravidelne zúčastňuje Severoslovenskej hasičskej ligy kde dosahuje len tie najvyššie priečky. Úspechy DHZ RudinkaV roku 2015 sa členom športového družstva podarilo vyhrať  túto ligu. V Roku 2009 prevzal tajomník zboru z rúk prezidenta DPO SR JUDr. Jozefa. Minárika najvyššie vyznamenanie DPO SR, Zaslúžili člen DPO SR.

Albert Piňo ako tajomník zboru dosiahol ďalší veľký úspech v roku 2015, keď v celoslovenskej súťaži kronikárov dosiahol krásne druhé miesto.


Kontakt

V prípade potreby kontaktu DHZ Rudinka kontaktujte miestny Obecný úrad Rudinka.


Základné informácie o DHZ

Vznik: 3. marca 1944
Zakladatelia: Rudolf Ošípaník, Vincent Líška
Aktuálny počet členov: 50
Technika: Mercedes Sprinter – 9. miestny, striekačka PS 2.0, HERON – kalové čerpadlo motorové


Predseda: Štefan Hlavatý ml.
Tajomník: Albert Piňo
Veliteľ: Kuba Anton ml.
Pokladník: Anna Ševčíková
Preventivár: Tomáš Janík